Avgång Tampa (Karibien del 2)


God kväll!
Här kommer andra reportaget från kryssningen.


Carnival Legend lämnade Tampa 1 januari 16.00.


Norwegian Star låg vid terminal 3.


Några miunter efter oss avgick också Norwegian Star.


Varvet utanför Tampa.


Norwegian Star är faktiskt 1 år äldre än Carnival Legend byggd (2001 respektive 2002). Själv tycker jag att Norwegian Star har mycket modernare design både extriört och interiört. Jag ska tillägga att Carnival Legend inte var sliten någonstans, men jag tycker att Norwegians inredning är mycket läckert på samtliga fartyg.


Solen går ner över Saint Petersburg.


Carnival Legend passerade under Sunshine skyway bron som går över Tampa bukten.

När man bokar får man bestämma vilken sittning man vill äta på i huvudrestaurangen (Truffles). Restaurangen sträcker sig över 2 däck (däck 2, Promenade deck och däck 3, Atlantic deck) och ligger i aktern. På nedre däck äter alla med bestämd tid antingen 18.00 eller 20.15. På däck 3 äter alla som har valt ”Your Time Dining” då man får komma när man vill mellan 17.45-21.30. Vi valde ”Your Time Dining”, vilket kanske inte var så smart. Under första kvällen så stod vi i en lång kö i 20 minuter. Innan vi tillslut gav upp och begav oss till Unicorn Café, för att äta buffé istället. Senare visade det sig att vi hade gått under fel tid första dagen, nämligen vid 19.30. Det var mycket lugnare om man gick innan 19 eller efter 20.30 istället.


Efter maten tog vi en fika i Legends` café. Tyvärr serverades kaffet och teet i pappersmuggar, men så var det även i Florida.
Allting i cafét får man betala extra för. Cafét drivs nämligen av ett annat företag, med personal från Lettland.


Det blev ingen show denna dag (vilket det inte blev någon dag 😉 ). Vi kollade lite på en show under en kväll, men vi fick nog efter 20 minuter. Hemsk musik och ingen show som passade oss, men dansarna var duktiga. Sen fick jag reda på att showerna är stort sett det samma i 5-10 år. Så jag kommer inte åka med Carnival Legend på ett tag. 😉
Istället gick vi och la oss tidigt. Under tiden vi hade ätit hade vår ”Cabin Steward” Segerii ordnat ett fint litet djur till oss.

Carnival Legend la ut kursen mot Grand Cayman. Men dit kom vi aldrig tyvärr. Fortsättning följer……

Trevlig kväll!
/Kim Viktor

,

7 svar till “Avgång Tampa (Karibien del 2)”

  1. Kan bara hålla med både dig Kim och Anette. Norweiganfartygen är häftiga 🙂
    Åter igen ett bra reportage med fina bilder :=

    Gilla

  2. Trevligt att du kommer med så många frågor Gabbe! 🙂
    TT Delphin slutade ju trafikera för TT-line p.g.a att bränslet blev för dyrt. Från 2005 har hon gått i Röda havet med namnet Almottahedah 1.

    /Kim Viktor

    Gilla

  3. Jo just så var det. Hade för mig att hon seglade neråt där någonstans.
    Ja att ha katamaran där för TT lönade sig inte alls, inte minst på grund av de höga kostnaderna och de ganska många inställda avgångarna.

    Har stort intresse inom sjöfarten och jobbar själv ombord på ett fartyg.

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Blogg på WordPress.com.

%d bloggare gillar detta: