Favorit i repris: Flera årstider under samma resa


Skrivet 22 april 2011

Hej allesamans!
Nu är det påskhelg och allt vad innebär. Jag passar på att önska er alla en riktig glad påsk!

Igår blev det en tur med Rosella och Amorella för min del och för Mats Östmans del också.


Dagen började i cityterminalen, därifrån bussen avgick klockan 07.40. Vi kom fram till Kapellskär 08.50, alltså hela 40 minuter innan Rosella skulle avgå. Så det var bara att sitta och vänta….


Det första vi gjorde när vi kom ombord var självklart att gå upp på soldäcket. På bilden syns Kaunas och Finnclipper.


Regal Star hade liggedag i Kapellskär, så esterna passade på att fixa till henne.


Rosella tog farleden mellan Kapellskäret och Kapellskärs brygga. Det sundet borde ju heta Kapellsund. 😉


Kaunas är Baltic Scandinavia lines nya fartyg mellan Kapellskär-Paldiski. På denna bild kan man se vilket rederi hon körde och fortfarande ägs av ”DFDS Lisco”.


Vi rök fram över Ålands hav 😉


Sedan var det dags att fota de nya delar av båten.


Cafeterian var ljus och fräsch, fast kanske lite i det vitaste laget.


Själva sittdelen i cafeterian. Det är ju trelvigt med de runda fönstrena. Annars kändes den lite trång med kala väggar.


Ingen a la carte serving på morgonturen.


Här har vi då det nya hålet mellan däck 5 och 6. Jag vet inte vad jag ska säga, trevligt att man kan titta ner från övredäck. Men jag tycker det bara säger allmänt konstigt ut. Det had enog varit bättre att bara satsa på cafeterian på däck 6.


Sen var den första av resan färdig och vi klev av i Mariehamn. Vi gick en liten promenad och hittade den gamla gottlänningen Hoburgen upplagd i Mariehamn.


Rosella avgick 10 minuter för tidigt, så jag fick ingen bra bild på henne.


Vi skyndade oss till lotsberget för att fota Silja Europa och Galaxy.


Galaxy vände runt……


och backade in till kaj.


Det blev tid för att checka in så vi gick ner till terminalen. För att 25 minuter senare gå ombord på Amorella.


Lunchen kåldomar och strömming (jag vet en konstig blandning) intogs i cafeterian.


Rätt så lugnt i cafeterian, skönt att de inte hade underhållning här. Vet att på Isabella brukar de iaf underhålla barnen i cafeterian, men det blir lätt lite stökigt då.


Några stolar skulle jag inte tacka nej till.


Rosella ute på Granhamnsfjärden.


Två vikingar i ett.


Ute på Granhamnsfjärden låg även Kaunas ankrad. Både Regal Star och Kaunas hade liggedag i Kapellskär denna dag, så någon var tvungen att flytta på sig. Förhoppningsvis kommer hamnen att byggas ut och därmed blir det fler kajer.


Det bästa på hela båten, utedäcket! 🙂


Viggen och regntunga skyar i bakgrunden.


Viggen kör för Waxholmsbolaget i norra skärgården.


Denna tur gick mot Söderöra.


Efter Östanå var det rätt så tunt med trafik. Men efter Oxdjupet kom de vanliga färjorna.


Cinderella I i full fart på hennes första tur för sässongen.


Slutstation Möja


Solen lyser på drottningen.


Jag tycker alla borde åka Med Birger Jarl i sommar, man vet ju inte vad som händer med henne efter sommaren.


Cinderella II ävne hon var ute på sin första tur för i år.


Det här ser ju ut som en höstbild, men jag kan säga att det kändes att det var vår i luften i skärgården. På Åland kunde man däremot tro att det var vinter eftersom vi bara hade 4 grader varmt där.


Många Cinderellor mötte vi denna resa. Även den största av de alla Viking Cinderella.


Stackars kryssare på väg in i regnet.


Möte mellan Ballerina och Saxaren utanför Nacka Strand.


Fullt vid Beckholmen.


Gällnö har nu kommit ut ur dockan.


Denna bild får avsluta dagens reportage.

Ha nu en trevlig påsk!
Så hörs vi snart igen!
/Kim Viktor

,

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Blogg på WordPress.com.

%d bloggare gillar detta: