Den gamla Djurgårdsfärjan Djurgården 3 byggd 1897 ägs idag av Stiftelsen Skärgårdsbåten och gör ett par gånger per år medlemsresor. Denna helg gick utflykten till Örsundsbro för att delta i Mickelmässmarknaden. Jag stod länge vid Gröndal och väntade på att hon skulle komma, tillslut tröttnade jag tog och tog Tvärbanan till Liljeholmen, men envis som man är så gick jag ner till Marievik för att spana och turligt nog så kom hon precis då.
/Kim Viktor
7 svar till “Djurgården 3 i Mälaren”
Härliga bilder med höstträden som bakgrund! En vacker båt.
GillaGilla
Äntligen kommer hösten, tycker den har varit väldigt sent ute i år.
/Kim Viktor
GillaGilla
Hallå där! Så där får du inte säga. Hösten kommer samma tid varje år eftersom
trädens färgskiftning styrs av ljuset och inte värmen. 😉
När det kommer till bilderna så behövs det nog sägas längre (=underförstått)
att bilderna håller toppklass. 🙂
GillaGilla
Nja det stämmer väl delvis, antocyaninerna som bildar de röda färgerna är oftast temperaturberoende. Men att klorofyllen försvinner beroende på ljuset håller jag med om. 😉
Tack för komplimangen. 🙂
GillaGilla
Håller med! 🙂
GillaGilla
Njae. Lövfällandet, och tillhörande processer som styr det, styrs av ljuset.
http://www.skogssverige.se/hur-vet-tradet-att-det-ska-tappa-loven-pa-hosten-och-hur-gar-det-till
http://urskola.se/Produkter/181975-UR-Samtiden-Hur-vet-tradet-att-det-ar-host (efter 07.40)
Trädet de har med som exempel, blir alltid gult den 10 september (+- någon dag)
och det oberoende av om det är varmt eller kallt i luften.
GillaGilla
Jo det har jag inte sagt emot, karotenoider som är den gula färgen finns alltid i löven och syns när klorofyllen har försvunnit, vilket beror på mängden ljus. Men som sagt de röda färgerna kommer först när kolhydraterna i bladen bryts ner till antocyaninerna och det sker först vid en lägre temperatur.
http://www.nrm.se/faktaomnaturenochrymden/vaxter/frovaxterfanerogamer/hostfarger.1565.html
Med vänliga hälsningar biokemistudenten. 😉
GillaGilla